Zalety i wady posiadania w domu ogrzewania gazowego.

Zalety i wady posiadania w domu ogrzewania gazowego.
by Eko Anwa

Zalety i wady posiadania w domu ogrzewania gazowego.

Coraz więcej osób decyduje się na montaż w domu kotłów i pieców do centralnego ogrzewania (czasami też do podgrzewania wody użytkowej) w formie urządzeń podłączanych do sieci gazowej. Co zyskujemy, decydując się na piec gazowy? A może łączą się z tym jakieś problemy? Zapraszam na krótki przegląd zalet i wad posiadania w domu piecyka gazowego.

Zalety ogrzewania gazowego

Automatyczna praca:

W przeciwieństwie do pieców, w których palimy węglem czy drewnem, piec gazowy nie wymaga obsługi. Po podłączeniu go do sieci on po prostu działa według zaplanowanych wytycznych. Często jedyna rzecz, o której musimy pamiętać, to przegląd urządzenia raz w roku w celu zapewnienia domownikom bezpieczeństwa. Piece dwu funkcyjne, to także bezproblemowe pobieranie gorącej wody do kąpieli czy prysznica, bez potrzeby pamiętania o wcześniejszym podgrzaniu wody.

Coraz nowsze urządzenia:

W tej chwili piece gazowe są coraz bardziej ulepszane i korzystają z najnowszych technologii. Dzięki temu, centralne ogrzewanie z sezonu na sezon staje się coraz bardziej opłacalną opcją. Im nowszy piec, tym wyższa jego wydajność i niższa potrzeba wykorzystania prądu czy gazu.

Wygoda

Piece i kotły grzewcze gazowe, są dużo mniejsze niż kotły na paliwo stałe. Dodatkowo nie ma potrzeby wygospodarowania dodatkowego miejsca na paliwo, jak i nie da się ukryć, że piece na gaz ziemny, są bardziej czyste niż inne.

Wady ogrzewania gazowego

Podłączenie do sieci.

Możliwe jest, że w miejscu, w którym mieszkasz, nie ma możliwości lub nie opłaca się podciągać sieci gazowej, czy to dla nas, czy przez dostawcę. Problem pojawia się, gdy zabudowanie, w którym ma pojawić się dopływ gazu, stoi z dala od innych, lub w okolicy nie ma ogólnego gazociągu. Same formalności dotyczące podłączenia, również może być uciążliwe, jak i czasochłonne.

Potrzeba wiele zaświadczeń i robót wykonanych przez fachowców. Dodatkowe koszty to także projekty gazociągu i pozwolenia, które na początku mogą okazać się całkiem spore. Jeżeli jednak w przyszłości planowana jest w okolicy rozbudowa sieci gazowej, warto zastanowić się nad zmianą dotychczasowej metody grzewczej.

Obecnie dużą uwagę przykłada się do zminimalizowania kosztów i eksploatacji źródeł energii. W związku z tym właśnie kierunek ogrzewania pomieszczeń, jak i podgrzewania wody za pomocą urządzeń gazowych, z roku na rok pozwala na kolejne udogodnienia i zmniejsza koszty zarówno finansowe, jak i takie, jakie musi ponieść środowisko naturalne.